ISSN 1337-6179          dnes je piatok 13. septembra 2024, meniny má Ctibor , zajtra Ľudomil 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Kozorožec
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
koreň
Živel:
zem
Výživa:
soľ
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 2.3.2007

BIORYTMY PODĽA TRADIČNEJ ČÍNSKEJ MEDICÍNY

Vplyvom biorytmov na chod nášho organizmu sa začínajú zaoberať už aj vedci a lekári. Na niektorých, najmä zahraničných klinikách toto poznanie využívajú aj v praxi.

V doterajších výskumoch sa zaoberajú otázkami, prečo ľudia trpiaci na astmu majú podľa štatistík astmatické záchvaty väčšinou v noci či nadránom, prečo ľudia s reumatickou artritídou majú najväčšie problémy ráno, alebo prečo akútny srdcový infarkt prichádza najčastejšie predpoludním. Lekári slúžiaci na pohotovostiach už z praxe vedia, že žlčníky sa na ich smolu začínajú „ozývať“ najmä po pol noci... V súčasnosti zatiaľ tieto princípy využíva len alternatívna medicína, najmä ak ide o dávkovanie prírodných liečiv či bylín na posilnenie alebo očistu určitého orgánu. Najvhodnejším časom na užívanie liekov, aplikácie očistných kúr a podobne je vždy čas aktivity daného orgánu – či už hodiny alebo mesiaca. Počas hodín pasivity by sme naopak nemali dané orgány zaťažovať či už liečivami, kúrami alebo inou činnosťou, ktorá ich ešte viac oslabuje.

JIN A JANG NÁŠHO TELA
Tradičná čínska medicína považuje dobré zdravie za harmonický stav energií v našom tele. Jej východiskovou myšlienkou je smer staročínskej filozofie – taoizmus. „Tao“ znamená cesta. Podľa tejto filozofie je celá príroda (teda aj človek) ovládaná zákonitosťami vesmíru. Podstatou sveta a života je prúdenie sily čchi, ktorá sa nachádza vo všetkom čo existuje. Skladá sa z dvoch protikladných a navzájom sa doplňujúcich síl – jin a jang. Ak pochopíme princíp fungovania týchto protichodných síl, potom pochopíme aj princíp fungovania biorytmov v našom tele.

Jin a Jang predstavujú duality v jednote a jednotu v dualite. Jeden princíp preniká cez druhý, vzájomne sa priťahujú i odpudzujú.
Jang predstavuje Slnko, nebesá, oheň, je to mužský, kladný princíp, spojený so svetlom, suchom, teplom. Vydáva a tvorí, je na povrchu, hore, vzadu a vľavo.
Jin predstavuje Mesiac, zem, a vodu. Je to ženský, záporný princíp, spojený s tmou, vlhkom a chladom. Jin prijíma a chráni, je vo vnútri, dole, vpredu a vpravo. Aj jednotlivé orgány sú priradené k určitému typu energie.

Hlavné riadiace orgány podľa TČM - srdce, slezina a pankreas, pľúca, obličky a pečeň, sú plné – jinové. K nim priradené párové alebo vedľajšie orgány – tenké črevo, žalúdok, hrubé črevo, močových mechúr a žlčník, sú duté alebo prázdne – jangové. Príroda a jej zákonitosti vplývajú aj na energiu týchto orgánov – rovnako ako mesačné prílivové vlny, ktoré obehnú Zem dvakrát za 24 hodín. Naše „vnútorné more“ má teda tiež svoje prílivy a odlivy – prekrvenia a odkrvenia, ktorými uvádza orgány do pasívnej alebo aktívnej činnosti. V tomto uzavretom kruhu prúdenia energie sa orgány navzájom ovplyvňujú svojou jangovou alebo jinovou silou. Podobne sa vzájomne ovplyvňujú aj v rámci biologického roku.

DENNÝ ORGÁNOVÝ BIORYTMUS

Na činnosť ľudského organizmu, konkrétne vnútorných orgánov, vplýva navyše aj denný – 24 hodinový biorytmus a tiež aj ročné obdobia. V 24 hodinovom cykle aj v ročnom cykle sú naše telesné orgány ovplyvňované aktivitou a pasivitou.
Počas nášho 24 hodinového rytmu spíme, bdieme, naša telesná teplota je najnižšia okolo druhej hodiny a najvyššia okolo osemnástej. Orgánové hodiny využívala už staroveká čínska medicína a podľa nich sa riadia aj iné prírodné medicínske smery.
Tradičná čínska medicína rozlišuje 12 pulzov či energetických dráh, ktoré zodpovedajú dvanástim orgánom ľudského tela a tiež dvanástim mesiacom v roku. Každý z týchto orgánov sa navyše aj raz za 24 hodín dostane na 2 hodiny do aktívnej činnosti a za 12 hodín po tom sa dostane na 2 hodiny do útlmu. A každý z týchto orgánov sa do rovnakého útlmu či aktivity dostáva jeden mesiac v roku. Rovnako, ako mesačné prílivové vlny, ktoré obehnú Zem 2-krát za 24 hodín.

Dvojice orgánov majú vzájomnú funkčnú súvislosť a ich aktívne hodiny nasledujú po sebe (v zátvorke sú uvedené hodiny): srdce (11 - 13) a tenké črevo (13 - 15)
pľúca (3 - 5) a hrubé črevo (5 - 7)
pečeň (1 -3) a žlčník (23 - 1)
žalúdok (7 - 9) a pankreas, slezina (9 - 11)
obličky (17 - 19) a močový mechúr (15 - 17)
dráha obehu (19 - 21) a dráha troch ohňov (21 - 23)
Dráha obehu - ovplyvňuje celkove emócie, krv a sex
Dráha troch ohňov - spája sa s dýchaním, trávením a vylučovaním

Ako prežiť deň

5,00 - 7,00: čas aktivity hrubého čreva
V tomto čase môžeme podporiť detoxikačnú schopnosť hrubého čreva. Najlepšie je hneď ráno nalačno vypiť odstátu vlažnú vodu. Pomôže rozhýbať peristaltiku a vyprázdnenie. Tento čas je najvhodnejší na vyprázdňovanie hrubého čreva a tiež klystíry a prečisťujúce kúry.

7,00 - 9,00: čas aktivity žalúdka
Je to najideálnejší čas na prísun potravy či energie. Žalúdok aktívne pracuje a preto ani výdatnejšie raňajky nespôsobia v tomto čase únavu či tráviace ťažkosti.

9,00-11,00: čas aktivity sleziny a pankreasu
V tomto čase už žalúdok odpočíva, aktivitu teraz prebral pankreas so slezinou. Po deviatej hodine by sme nemali organizmus zaťažovať bohatými raňajkami a najmä sladkosťami. Nie je vhodné zaťažovať si žalúdok ani kávou. Lepšie je pitie bylinných čajov priaznivo pôsobiacich na trávenie. 11,00 – 13,00: čas aktivity srdca
Vo vrcholnej fáze srdcovej činnosti môžeme pociťovať aj väčšiu pracovnú aktivitu. Pokiaľ máme srdce choré, je to zároveň preň aj kritický čas. Vhodné je tiež nezaťažovať sa skorým a najmä výdatným obedom – striedmosť nám nezaškodí.

13,00 – 15,00: čas aktivity tenkého čreva
Tenké črevo má teraz veľa práce, ale aj veľa síl zvládať tráviť náš obed. Stojí ho to najmä pri väčšom súste mnoho námahy. V tomto čase často prichádza útlm a pokles výkonnosti – srdce je v pasivite a telu by sme preto mali dať oddychový čas. Národy, ktoré uznávajú siestu, vedia veľmi dobre prečo.

15,00 – 17,00: čas aktivity močového mechúra
Je to najideálnejší čas na doplnenie tekutín a prepláchnutie močových ciest, najmä mechúra. Veľmi vhodné sú očistné čajové či iné kúry práve v tento čas, a to najmä pri ubúdajúcom Mesiaci.

17,00 – 19,00: čas aktivity obličiek
Po močovom mechúre prichádzajú na rad obličky. Najlepšie pracujú počas týchto dvoch hodín. Preto je vhodné využiť ich na aktivity podporujúce ich očistu pri ubúdajúcom Mesiaci a doplňovanie látok potrebných na ich regeneráciu najmä pri pribúdajúcom Mesiaci. Do 19. hodiny môžeme ešte prijímať tekutiny, no potom radšej pribrzdime, inak obličky zbytočne zaťažujeme. Najmä tesne pred spánkom by sme už nemali veľa piť.

19,00 – 21,00: čas aktivity krvného obehu
Mnohí z nás ho pociťujú zvýšenou aktivitou či prekonaním večerňajšieho útlmu. V tomto čase môžeme pre dobré fungovanie krvného obehu urobiť veľa – teplý kúpeľ, striedavá sprcha, večerňajšia prechádzka. Pri vysokom krvnom tlaku pomôžu relaxačné techniky, aromaterapia, či dávkovanie liekov a bylinných prípravkov na úpravu krvného obehu práve v tomto čase.

21,00 – 23,00: čas načerpávania energie
Ak máte v tomto čase problémy so zaspávaním, už viete prečo. Extroverti si radi vyjdú načerpať energiu do spoločnosti, introverti čerpajú energiu v domácej pohode pred televíziou či s knihou v ruke. Ak nie sme poriadne vyčerpaní, oči sa nám začnú zatvárať až po jedenástej večer. Pokiaľ sa nám podarí zaspať pred desiatou hodinou, pocítime to na druhý deň veľmi pozitívne. Najlepšie sa totiž energia čerpá počas spánku, a to práve v tomto čase!

23,00 – 1,00: čas aktivity žlčníka
Túto hodinu poznajú snáď všetci žlčnikári, najmä ak pri večeri porušili diétne pravidlá. Ak sa pravidelne budíte v tomto čase, asi nemáte v poriadku žlčník. Tento čas je možné využiť na očisty žlčníka a žlčových ciest najmä v čase ubúdajúceho Mesiaca. O nich sa určite viac dočítate v ďalších článkoch nášho magazínu.

1,00 – 3,00: čas aktivity pečene
Tento náš najväčší detoxikačný orgán sa aktivizuje práve počas spánku. Má to svoju logiku, pretože na detoxikáciu nášho tela a tiež svoju regeneráciu musí určite vynaložiť veľa energie, takže mu ju doprajme. Nevhodné je ponocovanie či dokonca pitie alkoholu v tomto čase. Ak sa v tomto čase budíte, vaša pečeň je určite nadmieru preťažená. Čím skôr začnite s jej regeneráciou!


VPLYV BIOLOGICKÉHO ROKU

Dvanásť orgánových okruhov – meridiánov má taktiež v rámci ročného cyklu priradený jeden mesiac, v ktorom je v najväčšej aktivite. V januári je čas aktivity obličiek, vo februári ich párového orgánu močového mechúra. Na jar, v marci a apríli je najvhodnejší čas na očistu pečene a žlčníka. Máj – lásky čas, prináleží nášmu srdcu a tenké črevo má svoj čas aktivity v júni atď. (pozri tabuľku). V čase aktivity pociťujú mnohí s daným orgánovým okruhom problémy, najmä ak ho nemajú v poriadku, alebo je príliš zaťažený toxínmi. Orgán sa totiž aktívne snaží zbaviť záťaží a my to pociťujeme ako zhoršenie zdravotného stavu práve v čase jeho aktivity. Vtedy je vhodné podporiť orgány v ich snahe o očistu rôznymi detoxikačnými a tiež regeneračnými kúrami. V orgánovom pentagrame (pozri obrázky) nájdete návod, ako využiť ročný cyklus k očiste a regenerácii nášho tela.


autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Zdravie (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 27671 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)