ISSN 1337-6179          dnes je piatok 13. septembra 2024, meniny má Ctibor , zajtra Ľudomil 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Kozorožec
Fáza Mesiaca:
2. fáza
Časť rastliny:
koreň
Živel:
zem
Výživa:
soľ
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 26.7.2009

POZOR NA HMYZ

Uštipnutie hmyzom sprevádza väčšinou silné svrbenie či opuch alebo aj pľuzgiere. No čo len maličký nepríjemný komár či drobná muška alebo kliešť môže zanechať vážnejšej infekciu. Ak nemáme poruke potrebnú dezinfekciu, pomôže prírodná medicína

CIBUĽA A OCOT
Na osie čo včelie pichnutie, ktoré je bolestivé a zvykne opuchnúť, čo najrýchlejšie potrieme surovou cibuľou alebo octom. Potom na postihnuté miesto priložíme obklad, ktorý pripravíme z rozdrveného ľadu prekrytého plátenkom. Obklady vymieňame, ako náhle sa oteplia.

ALOE VERA
Na uštipnuté miesto môžeme naniesť aj šťavu z aloe vera – priamo z rastliny, ak ju máme doma, alebo ju dostaneme kúpiť v lekárni.

SKOROCELOVÉ LISTY
V rámci prvej pomoci v prírode nám môžu poslúžiť čerstvé skorocelové listy. Obsahujú totiž látky s antibakteriálnymi účinkami. Listy odtrhneme, poriadne požmolíme v dlani a snažíme sa vytlačiť z nich trochu šťavy, ktorú nanesieme priamo na ranu.

PROTIALERGICKÝ ČAJ
Pomáha pri uštipnutí hmyzom, ale aj pri uštipnutí vretenice – vtedy je však vhodné rýchlo zohnať čerstvé listy vresu a žuvať a rozžuvané jesť, pokiaľ nepríde lekárska pomoc.
Potrebujeme: 30g vresu obyčajného, 15g žihľavy, najlepšie mladej a čerstvej, 20g repíka lekárskeho
Ako na to: Polievkovú lyžicu zmesi zalejeme 1 litrom vriacej vody a necháme lúhovať 15 minút. Pijeme po malých dúškoch.

ČO NA KLIEŠTE?
Kliešť je nevyspytateľný – nikdy neviete, aj keď sa vám ho podarí vybrať opatrne, či už nestihol zaniesť do tela infekciu. Najčastejšie ide o vírus kliešťovej encefalitídy alebo borreliu, baktériu vyvolávajúcu obávanú Lymskú boreliózu. Preto je veľmi dôležité miesto zavŕtania kliešťa aj po vybratí dôsledne sledovať, či sa nevytvára typický rozliezajúci sa červený prstenec nad miestom prisatia. Naše odporúčania:

  • po vybratí kliešťa miesto dezinfikovať – mydlom, jódovou tinktúrou, ajatínom či iným dezinfekčným prípravkom, ktorý dostanete bežne kúpiť v lekárni
  • Miesto prisatia pravidelne 3-4x denne (aj keď nie je začervenené) natierať protizápalovou masťou (dostanete v lekárni) alebo čerstvou skorocelovou šťavou
  • Okamžite si nasadiť imunostimulačné alebo iné imunitu podporujúce prírodné prostriedky, ako napríklad tinktúra z echinacey, čaj Vilcacora, nazývaný aj „Kočičí dráp“ či výťažky z hlivy ustricovej, a zvýšiť príjem zinku a vitamínu A v potrave
  • Imunitu môžeme podporiť aj nasledovným čajom: 2g lastovičníka, 3g vratiča a 3 nechtíka lekárskeho na jednu dávku – zalejeme O,5l vriacej vody. Necháme 30 minút lúhovať, precedíme a dáme do chladničky. Berieme 3xDenne po polievkovej lyžici pred jedlom.


Ako sa chrániť?
Voči dotieravému hmyzu môžeme použiť thiamín – vitamín B1. Ak sa nachádzame v prostredí zamorenom komármi, ovadmi či kliešťami, môžme si jednorazovo zvýšiť dávku tohto vitamínu. Dokáže spoľahlivo odpudiť hmyz, najmä komáre.

DL





Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 14448 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Obrázok: archív redakcie
kliešť

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)