ISSN 1337-6179          dnes je pondelok 22. júla 2024, meniny má Magdaléna , zajtra Oľga 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Vodnár
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
kvet
Živel:
vzduch
Výživa:
tuky
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 30.7.2008

DOVOLENKÁRI, POZOR NA PARAZITY!

Dovolenky sa neraz podpíšu aj na problémoch súvisiacich s parazitmi. Tie sa do nášho tráviaceho traktu dostanú najčastejšie nevhodnou stravou či vodou. Čo s týmito nevítanými votrelcami? Popri medikamentóznej liečbe môžeme skúsiť aj prírodné prostriedky.

Poznámka: Všetky uvedené kúry sa musia robiť na lačný žalúdok a až dve hodiny po užití sa môže začať jesť. Kúra proti parazitom by mala tvrvať minimálne jeden týždeň, ak nie je napísané inak.

PROTIPARAZITÁRNY ČAJ PRE DETI I DOSPELÝCH
Potrebujeme: v rovnakom pomere z vňate paliny pravej, sladkého drievka, zemežlče, saturejky, žihľavy a vratiča obyčajného, tekvicové jadrá
Ako na to: Asi 15 rozdrvených tekvicových semien vhodíme do hrnčeka s vodou, necháme zovrieť a pridáme polievkovú lyžicu ostatnej zmesi. Necháme chvíľu povariť, odstavíme a necháme ešte 5 minút lúhovať a potom precedíme.
Polovicu nesladeného čaju dáme vypiť večer pred spaním a polovicu ráno nalačno – medzitým sa nesmie jesť ani piť a len pol hodiny potom raňajkovať. Pre dospelých je dvojnásobná dávka na pol litra.


OČISTA SUROVOU RYŽOU
Črevné parazity môžeme skúsiť vyhnať aj starým čínskym receptom
Potrebujeme: Na jednu vrchovatú polievkovú lyžicu surovej hnedej ryže natural, zarovnanú lyžicu tekvicových semien, pol lyžice cibule, šalotky alebo cesnaku nasekaného najemno
Ako na to: Pokúsme sa vynechať raňajky a obed. Keď pocítime hlad, dáme si do úst lyžicu ryže, necháme ju chvíľu rozmočiť, potom požujeme a prehltneme. Ak nám to nejde, zapijeme sústo trochou vody. Potom rovnakým spôsobom zjeme semená a pripravenú cibuľu či cesnak. Počkáme asi dve hodiny a potom môžeme zjesť ľahšie jedlo – najlepšie z obilovín či strukovín. Postup opakujeme tri dni za sebou, potom si urobíme prestávku a za týždeň zopakujeme kúru opäť.


PALINOVÝ ČAJ
Odporúča sa na vypudzovanie červov z čriev, podporuje však aj srdce a žalúdok.
Potrebujeme: čerstvé listy paliny obyčajnej
Ako na to: Listy paliny ponoríme na niekoľko minút do vriacej vody a až potom ich sušíme. Na prípravu čaju varíme listy v 5-násobnom množstve vody asi 10 minút na miernom ohni. Na začiatku varu pridáme do vody štipku morskej soli. Pijeme denne ráno nalačno až do úpravy stavu. Nepoužívame dlhodobo.

POHÁNKOVÉ GULIČKY
Toto jedlo je vhodné užívať popri pití palinového čaju
Potrebujeme: pohánku, ešte lepšie pohánkovú múku či lamanku
Ako na to: Ak nezoženieme múku, tak pohánku pomelieme najemno a zmiešame s vodou na tvrdšie cesto. Potom z cesta tvarujeme guľky. Surové ich konzumujeme.


TEKVICOVÉ SEMIAČKA
Proti črevným parazitom, najmä pásomnici, sa už za čias Hippokrata osvedčili tekvicové jadierka. Ako na to: Nalačno (pol dňa bez jedla) zjeme 500g olúpaných a rozdrvených jadierok namočených v mlieku, rozdelených do troch dávok po troch hodinách. Kúra sa končí užitím preháňadla. Opakujeme každý deň až až do vylúčenia červov.

STRÚHANÁ KAROTKA
Táto kúra je vhodná najmä pre malé deti. Môžeme ju skombinovať aj s vyššie čajom.
Ako na to: 1-2 dni podávame iba čerstvo nastrúhanú karotku a tiež čerstvú karotkovú šťavu. Ak to dieťa znesie, do karotky vytlačme pár strúčikov cesnaku, zvýšime tým protiparazitárny účinok.


CESNAK PROTI ŠKRKAVKÁM
Na škrkavky účinkuje najmä cesnak v surovom stave. Očistu môžeme podporiť výluhom zo zemležlče.
Ako na to: Ráno necháme niekoľko vylisovaných strúčikov cesnaku vylúhovať v hrnčeku teplého mlieka (nesmie byť horúce, aby sa nestratili účinky censaku). Pijeme nalačno. Kúru opakujeme niekoľko dní až do vymiznutia škrkaviek. Výluh zo zemežlče pijeme nalačno ráno a večer.


VÍNNY EXTRAKT NA HLÍSTY
Potrebujeme: 10g sušenej vňate pamajoránu obyčajného, 5g ruty voňavej, 1 l bieleho vína a 2 figy
Ako na to: Byliny a na drobno pokrájané figy dáme do hrnca, zalejeme vínom a necháme zovrieť na miernom ohni. Potom ešte 5 minút prikryté lúhujmeme. Precedíme, osladíme 3. lyžicami medu. Pijeme po šálkach pred spaním a ráno nalačno.


DOVOLENKOVÁ PREVENCIA NIELEN PROTI PARAZITOM:

  • nepite vodu z prírodných zdrojov – studničiek, prameňov, potokov a ani z vodovodov o najmä v exotických krajinách
  • na dovolenke je najlepšie kupovať si minerálnu alebo stolovú vodu vo fľašiach, pokiaľ nemáte potvrdenú hygienicky čistotu pitnej vody v mieste dovolenky – to platí najmä pre exotické krajiny
  • rizikom sú aj nápoje s ľadom podávané v reštauráciách – najmä v exotických krajinách sa nemôžeme spoliehať na hygienické zásady personálu
  • nejedzme nič, čo neprešlo riadnou tepelnou úpravou - týka sa to najmä mäsových výrobkov a jedál z mäsa
  • pokiaľ ste v oblasti s nízkymi nárokmi na hygienu, vždy si dôkladne po použití verejnej toalety umyte ruky
  • dodržujte tieto opatrenia najmä u detí a nedovoľte sa im ani hrať na pieskoviskách, ktoré nie sú na noc chránené ochrannými prikrývkami
  • po kúpaní najmä vo verejných kúpaliskách a vo vodných nádržiach sa vždy dôkladne umyte šampónom a mydlom. Po prípadnom nahltaní sa vody je vhodné si urobiť antipatazitárnu i protibakteriálnu prevenciu
  • Prvou pomocou z prírodných prostriedkov pre dovolenkárov je prírodný prostriedok nazývaný „dračia krv“, ktorý sa vyrába z čistého latexu amazonskej popínavej rastliny Croton lechleri. Výťažok z neho má silne dezinfekčné, pritivírusové a protibakteriálne účinky najmä pre črevný trakt. V prípadne hnačiek a dyznetérií má až neuveriteľne rýchle pozitívne účinky.


DL


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 17356 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív redakcie

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)