ISSN 1337-6179          dnes je piatok 29. marca 2024, meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Škorpión
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
list
Živel:
voda
Výživa:
sacharidy
Sila Mesiaca:
zostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 25.3.2008

PÚPAVOVÉ ŠPECIALITY

Púpava lekárska neodmysliteľne patrí medzi prvé jarné byliny. Jej liečivé účinky využívajú naši predkovia už od nepamäti. Na jar sa však nezbiera len koreň, ale aj žlté kvety. Ich použitie je mnohoraké.

VIETE ŽE...
Svieže jarné listy zbierame hneď na jar až do apríla, sušíme ich v tieni. Kvety zbierame ich až v apríli až máji.:
Využitie: Listy obsahujú veľa provitamínu A a vitamíny C a B2. Všeobecne sa púpava používa pri ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdočných a tráviacich ťažkostiach, pretože stimuluje látkovú výmenu a tiež pri črevnom katare. Listy púpavy sú vhodné aj pri cukrovke.
Zápar: Z jarných lístkov vo forme záparu alebo odvaru si môžeme urobiť prečisťujúcu obličkovú kúru, vhodnú pri kameňoch a zápaloch obličiek a mechúra.
Šalát: Pri avitaminóze C, proti jarnej únave ako posilňujúci a spevňujúci prostriedok môžeme z čerstvých lístkov urobiť osviežujúci šalát. Listy sa zalejú vlažnou vodou a nechajú sa vylúhovať 30 minút, aby sa odstránila horkosť a potom z nich pripravíme šalát. Takto upravené ich môžeme zamiešať aj do rôznych jarných zeleninových šalátov.


RECEPTY Z PÚPAVY:

PÚPAVOVÝ MED
Vhodný je na srdcovo-cievne problémy či problémy s dýchaním, celkovo posilňuje organizmus a zlepšuje trávenie.
Potrebujeme: 300g čerstvo nazbieraných kvetov, 1 litra vody, 1kg cukru
Ako na to: Púpavové kvety poriadne opláchneme, zalejeme vodou a pridáme cukor. Za občasného miešania privedieme do varu a varíme asi 15 minút. Odstavíme a necháme 24 hodín stáť. Potom precedíme cez plátno a precedenú tekutinu ešte varíme na miernom ohni asi 30 minút. Ešte teplý med nalejeme do pripravených sklenených pohárov a dobre uzavrieme.

VÍNO Z PÚPAVOVÉHO KOREŇA
Je vhodné najmä pri problémoch s trávením, najmä so žalúdkom a pankreasom, no aj pri žlčníkových a črevných kolikách. V každom prípade je dobré používať ho s mierou, tesne pred jedlom po 50 až 100ml. Pri záchvatoch je vhodné rozdeliť menšie dávky na viackrát denne.
Potrebujeme: Koreň z púpavy, najlepšie čerstvý, no môže byť aj sušený (vtedy ho použijeme viac), 1liter bieleho vína.
Ako na to: 6-8 kusov (podľa veľkosti) dobre umytého a najemno postrúhaného koreňa púpavy zalejeme vínom a necháme 14 dní macerovať. Potom scedíme a uložíme na tmavé a chladné miesto.

PÚPAVOVÝ LIKÉR
Využitie je ako u predchádzajúceho receptu, navyše pomáha pri znižovaní nadváhy. Vtedy užívame najmä likérový pohárik pred jedlom na obed a večer.
Potrebujeme: Čerstvý koreň púpavy, alebo dva (podľa veľkosti), 1 liter najlepšie ražnej pálenky alebo iného kvalitného alkoholu.
Ako na to: Koreň nasekáme nadrobno (no keď nám prejde hrdlom fľaše, môžeme ho použiť aj v celku), dáme do fľaše a zalejeme liehovinou. Necháme 14 dní lúhovať a každý deň poriadne pretrepeme. Potom precedíme a prefiltrujeme. Celý koreň však môžeme pre efekt nechať vo fľaši s pálenkou.

PÚPAVOVÉ LISTY DO ŠALÁTU I NA ČAJ
Listy púpavy lekárskej obsahujú veľa provitamínu A a vitamíny C a B2. Všeobecne sa púpava používa pri ochoreniach pečene, žlčníka, žalúdočných a tráviacich ťažkostiach, pretože stimuluje látkovú výmenu a tiež pri črevnom katare. Listy púpavy sú vhodné aj pri cukrovke. Pri avitaminóze C, proti jarnej únave ako posilňujúci a spevňujúci prostriedok môžeme z čerstvých lístkov urobiť osviežujúci šalát.
Ako na to: Čerstvo nazbierané lístky (najlepšie svetlozelené) poriadne umyjeme vodou, potom zalejeme vlažnou vodou a necháme vylúhovať 30 minút, aby sa odstránila horkosť a potom z nich pripravíme šalát. Takto upravené ich môžeme zamiešať aj do rôznych jarných zeleninových šalátov.
Na čaj: Z jarných lístkov vo forme záparu si môžeme urobiť prečisťujúcu obličkovú kúru, vhodnú pri kameňoch a zápaloch obličiek a mechúra. Za hrsť listov zalejeme litrom vriacej vody a necháme stáť asi 1 hodinu. Scedené pijeme priebežne počas dňa po dúškoch.

DEŤOM NA DOBRÉ TRÁVENIE
V tomto čase môžeme využiť kvitnúce kvety púpavy na prípravu viacerých domácich receptov podporujúcich zdravie. Jedným z nich je aj detský likér na podporu chuti do jedla a dobré trávenie. Deťom veľmi chutí. Dávame im denne jeden likérový pohárik.
Potrebujeme: 15g čerstvých (môžeme použiť aj sušené) púpavových kvetov. Trocha medovky lekárskej, 10-15 zrniek badiánu, 10 g rasce, po kávovej lyžičke zázvoru, kardamónu a koriandra, 100ml medu a 1l jablčnej šťavy.
Ako na to: Korenie a bylinky posekáme a pomelieme na mlynčeku alebo v mažiari. Potom ich nasypeme do jablčnej šťavy, osladíme medom a prevaríme. Necháme vychladnúť. Ešte raz privedieme do varu, precedíme alebo prefiltrujeme a naplníme do sterilizovaných fliaš. Vzduchotesne uzavrieme a uložíme do chladu.

VÍNNY NÁPOJ Z KVETOV
Celkovo posilňujúci nápoj, prospieva starším oslabeným ľuďom a ľuďom so srdcovo-cievnymi problémami.
Potrebujeme: Čerstvo natrhané púpavové kvety, liter najlepšie prírodného vína.
Ako na to: Púpavy poriadne opláchneme a naplníme nimi celú fľašu či pohár (najlepšie väčší zaváraninový). Kvety zalejeme vínom tak, aby boli úplne ponorené. Potom jemne uzavrieme a necháme na slnku stáť asi dva týždne. Potom scedíme, scedené prelejeme do čistej fľaše a a uložíme na chladné miesto. Pijeme po dúškoch v prípade potreby.



autor článku: Daniela Kellerová (vizitka autora)


Zaradený v rubrike: Prírodná lekáreň (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 30018 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
Foto: archív autora

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.sk

Súvisiace články



predplatitelia





Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)