ISSN 1337-6179          dnes je nedeľa 23. júna 2024, meniny má Sidónia , zajtra Ján 
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Lunárny kalendár na dnes
Znamenie:
Kozorožec
Fáza Mesiaca:
3. fáza
Časť rastliny:
koreň
Živel:
zem
Výživa:
soľ
Sila Mesiaca:
vzostupná
Magazín - článok
článok bol uverejnený: 13.12.2010

NAŠE TRADÍCIE: TRINÁSTY DECEMBER – DEŇ SV. LUCIE

Sv. Lucia žila v Syrakúzach na ďalekej Sicílií a pre svoju matku vyprosila zázračné uzdravenie. Po uzdravení matky urobila sľub čistoty a vernosti Pánu Ježišovi, za čo bola odsúdená a umučená (13. 12. 304).

Ani tento sviatok nezostal bez povšimnutia. Dievčatá, zväčša dievky, sa zahalili do bielych posteľných plachiet, do ruky vzali kríž, a tak chodievali po dedine. Kam vošli, tam pozreli, či je na stene kríž a vo sväteničke svätená voda. Všetci domáci sa museli pomodliť Otčenáš. "Lucky", tak sa totiž tieto zahalené dievky nazývali, dostávali múku, vajcia, mak, orechy a lekvár. Z takto pozbieraných surovín potom upiekli koláče, ktoré potom zjedli spolu s mládencami.

Chlapci zase chodili s reťazou, prípadne iným železným predmetom "oceľovať". Pri vstupe do domu odriekali vinš, v ktorom gazdovi a gazdinej želali hojnosť v hospodárení. V niektorých oblastiach Slovenska mládenci nosili so sebou kus dreva, do ktorého pri vinši tĺkli železom, alebo hodili na zem kameň, ktorý sa na jar vyniesol na pole.

V deň sv. Lucie ženy odrezávali vetvičky z broskyne a čerešne a postavili ich do vody. Do Štedrého dňa museli rozkvitnúť, lebo s nimi sa potom chodilo vinšovať. Tiež zasiali do pohára alebo misky žito a jačmeň, ktoré do Vianoc vyklíčili a narástli. Vtedy ich položili na sviatočný stôl alebo zobrali do kostola k betlehemu. Od Lucie až do Štedrého dňa sa ozývalo po slovenských holiach a dolinách plieskanie bičmi, trúbenie pastierov a zvonenie, ktoré mali odháňať škodlivé nepriateľské sily.

Na deň svätej Lucie údajne lietali bosorky, ktoré mali zraz na krížových cestách. V tento deň sa zišla skupinka dievčat a napísali si lístočky s menami chlapcov. Zapracovali ich do cesta a varili na ukradnutom dreve. Toto drevo ukradli u mládenca, ktorý sa im najviac páčil a nikto ich pri tomto čine nesmel vidieť. Každý deň od Lucie do Vilie jeden spálili a lístoček s menom chlapca, ktorý zostal posledný otvorili a ten sa mal stať ich mužom. Niektoré dievčatá liali olovo a zo vzniknutého tvaru čítali osud, ktorý ich čaká.

Zdroj: www.vianocnezvyky.szm.sk
Zaradený v rubrike: Predstavujeme (všetky články v rubrike)
Článok bol prečítaný: 9131 krát

Fotogaléria ku článku

Zobraziť detail obrázku...
foto: www.bibiana.sk

Súvisiace informácie

Ponúkate službu alebo produkt súvisiace s článkom? Toto je miesto pre Vašu reklamu. Neváhajte a zviditeľnite svoje podnikanie! Pridajte SEM svoj odkaz vo forme textu alebo obrázku, alebo s kontaktnými údajmi o Vás.
Ak chcete pridať Vašu reklamu pod tento článok, napíšte nám na náš email: info@magazinluna.skpredplatitelia

Copyright (C) 2007 - 2024 Magazín LUNA, s.r.o., ISSN 1337-6179
(verzia aplikácie 4.14)